Ostatné cereálie

VEPY Špaldové chrumky 100g

Špaldové chrumky 100gGramáž/Obsah:
100g
EAN kód:
8586010422145
Minimálna záruka:
12 mesiacov
Balenie (ks/krt/pal):
16/56/896AMARANT
rastlina pochádza z Južnej Ameriky. U nás je známa pod názvom láskavec, odroda pestovaná ako okrasná rastlina. AMARANT má nasledovné liečebné účinky na organizmus:
– znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi
– podporuje imunitu
– vhodný pre diabetikov a celiatikov
– má priaznivý vplyv na duševní rozvoj, hlavne detí
– podporuje tvorbu mozgových buniek a ich regeneráciu
– vysoký obsah vlákniny je dôležitý v prevencii a liečbe zápchy
– podporuje stavbu svalových proteínov
– spolu s vitamínom C napomáha tvorbe kolagénu a regenerácii tkanív
– pôsobí ako prevencia proti rakovine hrubého čreva
– pôsobí preventívne a liečivo pri žilných chorobách a kŕčových žilách

Vláknina

Hoci vláknina telu nedodáva žiadnu energiu, je pre organizmus veľmi dôležitá. Pomáha zlepšovať trávenie a predchádzať rôznym chorobám. Vedci už v minulosti dokázali, že ľudia, ktorí do svojej stravy pravidelne zaraďujú vlákninu, majú menej často infarkty, netrápi ich vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol, cukrovka, menej často sú obézni, zriedkavejšie sa u nich vyskytujú aj ochorenia tráviacej sústavy a rakovina hrubého čreva.

Je vláknina dobrá pri chudnutí?
Vláknina síce nemá žiadnu výživovú hodnotu, ale hrá veľmi dôležitú úlohu v udržiavaní dobrého zdravotného stavu, a teda aj štíhlej línie. Ľudia s nadváhou stratia na váhe, ak v svojom jedálničku zvýšia množstvo vlákniny. Vtip nie je v spaľovaní tukov, ale v tom, že jedlá s vlákninou sa pomalšie dostávajú z žalúdka do čriev a preto:
– pocit hladu sa dostaví neskôr, takže potom jeme menej
– vstrebe sa menej tukov a cukrov a teda aj menej kalórií z nich

POHANKA:

Je jednoročná rastlina s charakteristickými trojhrannými tmavohnedými zrnkami. Je cenná najmä svojím obsahom flavonoidu rutínu (označovaný tiež ako vitamín P), ktorý chráni v rastline vodné kapiláry pred napadnutím a zničením napr. voľnými radikálmi. Takže pre nás to má priaznivý vplyv na srdce a cievy, tráviace orgány a posilňuje imunitu. Rutín spolu s vitamínom C znižuje riziko vzniku trombózy, utesňuje steny ciev, zastavuje krvácanie (napr. pri hemoroidoch), pôsobí preventívne a liečivo pri žilných chorobách a kŕčových žilách a osteoporóze. Pohánka navyše neobsahuje lepok, takže ju môžete konzumovať aj keď trpíte celiakiou. Obsahuje minerálne látky (vápnik, fosfor, draslík a horčík) a vitamíny, najmä B1 a B2, C a E,  vápnik, fosfor, draslík a horčík.

ŠPALDA

Je prastará obilnina pestovaná už pred 8000 rokmi, má svojskú orieškovou príchuť a používa sa ako náhrada pšenice pri alergii. Pozor nejde o celiakiu, používa sa ako náhrada len pri alergii na pšenicu pretože špalda obsahuje glutén. Špalda je ľahšie stráviteľná než všetky ostatné obilniny a má vysoký obsah vlákniny, ktorá podporuje trávenie a črevnú peristaltiku. Snáď práve skutočnosť, že špalda nebola nikdy umelo šľachtená vďačíme za to, že si zachovala nielen chutnosť a cenné nutričné vlastnosti pôvodných planých foriem obilnín, ale ešte jednu zaujímavú vlastnosť - totiž že pri konzumácii špaldy sa tuk v tele neukladá tak intenzívne (napríklad sliepky kŕmené špaldou znášajú viac vajec, ale netučnejú). Preto je výbornou a prospešnou potravinou pre ľudí trpiacich zvýšenou hladinou cholesterolu či vysokým krvným tlakom. Špalda má vysoký obsah bielkovín (17%), ktoré majú významnú nutričnú hodnotu a iné zloženie aminokyselín ako bielkovina bežnej pšenice. Tuk, ktorý obsahuje (2,5%) má priaznivé zloženie mastných kyselín, najmä kvôli vysokému podielu nenasýtených mastných kyselín. Je bohatá na vitamíny skupiny B, vitamíny A a E a tiež minerálne látky (fosfor, draslík, horčík, vápnik, zinok). V ľudovom liečiteľstve je špalda uznávaná ako najlepšia obilnina plná sily, s ľahšou stráviteľnosťou ako ostatné obilniny.

 

PŠENO:

Je proso bez semenných šupiek (častá potrava vtákov). Guličky sú malé, žltkasté a chutia sladkasto. Obilnina má pôvod v Číne. Obsahuje bielkoviny (12 %), tuky (4 %), sacharidy (68 %), minerály a vitamíny (B). Má vysoký obsah železa a kremíka. 10 dekagramov pšena obsahuje 1490 kJ.

Pšeno je dobre stráviteľné, výživné, chutné a sýte, vhodné aj pre celiatikov, pretože neobsahuje lepok. Nutričnou hodnotou sa vyrovná ovseným vločkám. Nenáročné na prípravu.

Komu – čomu pomáha?

 • chudokrvným ľuďom (pre svoj vysoký obsah železa)
  • kostiam – spevňuje ich
  • žalúdku – keďže pšeno je zásadité, možno ho považovať za liek pre pri žalúdočných problémoch spôsobených prekyslením
  • pankreasu a slezine
  • zubom, nechtom a vlasom – spevňuje ich pre obsah zinku
  • obličkám – posilňuje ich

Okrem toho nedáva šancu únave a depresiám, zlepšuje imunitu a spoľahlivo prečisťuje organizmus.